BRUXELLES, 30. rujna 2022. - Europska konfederacija sindikata je korak bliže omogućavanju samozaposlenim osobama, uključujući i one koji rade putem digitalnih platformi, da kolektivno pregovaraju za poštene plaće i radne uvjete diljem Europe. Ova grupa radnika teško ostvaruju svoja prava na kolektivni ugovor u većini europskih zemalja zbog pogrešne primjene pravila tržišnog natjecanja. ETUC-ovo istraživanje iz 2018. godine pokazuje da samozaposleni radnici čine desetinu radne snage Europske unije, dok ograničen pristup kolektivnom pregovaranju je moguć u samo deset zemalja EU-a.
Europska komisija usvojila je nove smjernice koje jasno pokazuju da zakon o tržišnom natjecanju EU-a ne stoji na putu pojedinačnim samozaposlenim radnicima da sudjeluju u kolektivnom pregovaranju. Kolektivno pregovaranje za samozaposlene radnike je od ključne važnosti za uspostavljanje minimalnih stopa plaća i uvjeta rada.Ono kao pokretač društvenog napretka ispravlja nesigurne oblike rada i ispravlja neravnoteže moći na tržištu rada. Ojačano kolektivno pregovaranje ključno je za rješavanje rastuće krize troškova života, izjavila je konfederalna tajnica ETUC-a Isabelle Schömann.
Smjernice Komisije osnažit će samozaposlene radnike da poboljšaju svoje radne uvjete, dok će proces kolektivnog pregovaranja prepustiti sindikatima na nacionalnoj razini. Uklanjanje ove pravne nesigurnosti donijet će korist za više od 24 milijuna samozaposlenih i slobodnih radnika u EU-u. U sektorima kao što su mediji, umjetnost i zabava, gotovo polovica svih radnika je samozaposlena, dok u građevinarstvu takvi radnici čine četvrtinu radne snage. Svrha antimonopolske kontrole nikada ne može biti potkopavanje kolektivnih ugovora čiji je cilj poboljšanje radnih uvjeta samozaposlenih radnika. Ove smjernice šalju jasnu poruku poduzećima da se konkurentnost ne može graditi na utrci prema dnu, izigravajući radnike jedne protiv drugih. Radna snaga nije roba, dodaje Isabelle Schömann.
Nove smjernice će se odnositi i na mrežni i izvanmrežni rad, što će omogućiti radnicima na digitalnim platformama da se organiziraju i kolektivno pregovaraju, neovisno o tome jesu li zaposleni ili samozaposleni.
Fotografija: yanalya/Freepik
Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.