loading

Regionalni e-glasnik GLAS RADNIKA br. 4

Četvrto izdanje e-magazina Regionalnog sindikalnog vijeća „Solidarnost“ GLAS RADNIKA obrađuje temu prava na štrajk. Većina zemalja bivše Jugoslavije i dalje se nalazi u procesu tranzicije koju prati spora demokratizacija. U posljednje vrijeme svjedočimo valu štrajkova diljem Europe, a to nezadovoljstvo prenosi se i na regionalne radnike koji sve više žele kolektivne industrijske akcije. 

U Crnoj Gori je 2015. godine na inicijativu sindikata usvojen Zakon o štrajku, no najnovija iskustva pokazuju kako bi trebao biti dodatno unaprijeđen, posebno u pogledu brzine rješavanja sudskih sporova vezanih za štrajk koji ne idu po hitnom postupku, ali i što gotovo nijedan sindikat nema štrajkačke fondove kojima bi osigurali naknadu radnicima za vrijeme provedeno u štrajku. 

U Republici Srbiji također postoji zakon o štrajku, ali mnoge njegove odredbe mogu se ograničavati ostalim zakonima, dok postoje i kolektivni ugovori koji ograničavaju štrajkove. U djelatnostima od interesa javnosti, štrajk se najavljuje poslodavcu, osnivaču, državnom i lokalnom organu najkasnije deset dana prije početka štrajka. 

U Federaciji BiH Zakon o štrajku donese je davne 2000. godine i ima samo 16 članaka, što predstavlja veliku prepreku za organiziranje štrajka. Njime neka pitanja nisu adekvatno riješena što otežava organiziranje i provedbu štrajka, a kao posljedica ostaju mnogi štrajkovi koji su proglašeni nezakonitim, bez obzira što je bilo povoda za štrajk. 

Cijeli broj regionalnog e-glasnika pročitajte u priloženom dokumentu.
 

Uzmi stvaru svoje ruke

Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.

Učlani se