UNI Europa uputila je otvoreno pismo s potpisom više od 100 vodećih svjetskih ekonomista, uključujući Isabellu Weber, Thomasa Pikettyja i Ann Pettifor, kojim podržavaju zahtjeve ključnih radnika za reformu pravilima javne nabave u EU.
Mi, ekonomisti iz cijelog svijeta, podržavamo bitne zahtjeve radnika i njihovih sindikata za reformom pravila EU-a o javnoj nabavi koja jača kolektivno pregovaranje i poboljšava uvjete rada u radno intenzivnim sektorima kao što su čišćenje, zaštitarstvo i usluge prehrane.
Pandemija Covida-19 naglasila je kritičnu ekonomsku vrijednost radnika u sektorima kao što su čišćenje, zaštita i usluge prehrane. Ipak, unatoč ključnim radnicima koji su održavali naše zajednice sigurnima, čistima i nahranjenima tijekom najmračnijih dana pandemije, javni i privatni subjekti često ih doživljavaju kao trošak, a ne kao ključno ulaganje u zdravlje, sigurnost i dobrobit društva. Godinu i pol nakon što je WHO proglasio kraj Covida-19 globalnom zdravstvenom krizom, još nije stigao kraj socijalne situacije s kojom se suočavaju mnogi osnovni radnici.
Štoviše, mnogi ključni radnici su radnici migranti — uglavnom žene — i suočavaju se s prijetnjom rastuće krajnje desnice koja svoju političku moć koristi ne samo za probijanje progresivnih ekonomskih politika, već i za daljnju stratifikaciju tržišta rada prema nacionalnosti, vjeri, spolu, i seksualnu orijentaciju.
Sada se ključni radnici i njihovi sindikati mobiliziraju u Bruxelles kako bi potaknuli progresivnu reformu EU direktiva o javnoj nabavi.
Javna nabava, odnosno ugovaranje privatnih tvrtki od strane javnih tijela za isporuku dobara i usluga, iznosi dva trilijuna eura, oko 14 posto BDP-a Europske unije. Ovim su ugovorima u EU zaposleni milijuni radnika, a standardi stvoreni javnom nabavom utječu na plaće i uvjete rada u cijelom privatnom sektoru. No trenutna praksa nabave — s dominantnim fokusom na najnižu cijenu u natječajima — stvara tržišne uvjete koji omogućuju ponuditeljima zanemarivanje društvenih kriterija. Naglasak Direktive o javnoj nabavi EU-a na cijeni kao glavnom kriteriju dodjele marginalizira druge kritične čimbenike, kao što su radnička prava i pošteni radni uvjeti, koji su ključni za održivi gospodarski rast i dobra radna mjesta.
Budući da je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila reviziju smjernica za javnu nabavu u svom sljedećem mandatu, podržavamo ključne radnike i europske sindikate u njihovoj borbi da osiguraju poštene radne standarde, ojačaju kolektivno pregovaranje i glas radnika unutar ovih vanjskih usluga. I radit ćemo zajedno sa svim onim progresivnim snagama koje žele poboljšati život i uvjete rada radnika bez obzira na njihov status, identitet i zanimanje.
Podržavamo mobilizaciju radničkog pokreta za "zaustavljanje utrke prema dnu" u javnoj nabavi koja se održava u Bruxellesu 1. listopada 2024. Kolektivno pregovaranje i sindikalna prava temeljni su stup pravednih tržišta rada. Imperativ je da se njegova načela integriraju i provode u svim postupcima javne nabave.
Izvor i fotografija: UNI Europe
Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.