loading

ETUC: Slijedite Njemačku i odmah povisite minimalne plaće!

BRUXELLES, 4. listopada 2022. - Direktiva o primjerenim minimalnim plaćama i kolektivnom pregovaranju konačno je dobila odobrenje nakon dvogodišnjeg zakonodavnog procesa i duge sindikalne kampanje. Države članice, u kojima je prisutan institut minimalne plaće, moraju poduzeti mjere kako bi osigurale da novi zakoni i praksa budu implementirani u roku prilagodbe, koji traje dvije godine.

Neke od glavnih odrednica Direktive su:
• Države članice će prilikom izglasavanja minimalnih plaća morati uzeti u obzir kupovnu moć i troškove života.
• Promicanje kolektivnog pregovaranja i borba protiv raspada sindikata bit će zahtjevi za države članice. Zemlje u kojima je kolektivno pregovaranje zastupljeno ispod 80 posto morat će izraditi akcijski plan za podršku kolektivnom pregovaranju.
• Sindikati će morati biti više uključeni u određivanje i ažuriranje zakonom propisanih minimalnih plaća.
• Tvrtke koje sudjeluju u procesu javne nabave morat će poštivati pravo na organiziranje i kolektivno pregovaranje u skladu s konvencijama MOR-a 87 i 98.

Zamjenica glavnog tajnika ETUC-a Esther Lynch, izjavila je: Danas označavamo kraj dugog zakonodavnog procesa, ali ne može biti slavlja dok ova direktiva ne donese novac u džepove ljudi. Nema apsolutno nikakvog izgovora za države članice da čekaju dvije godine da isporuče pristojnu plaću, kriza troškova života zahtijeva da vlade odmah pomognu najslabije plaćenim radnicima.

ETUC poziva države članice da slijede primjer Njemačke koja je od 1. listopada povisila minimalnu plaću s 10,45€ po satu na 12€ po satu, te dovela minimalnu plaću na 60 posto srednje nacionalne plaće. Tako je povećanje od 15 posto zajamčeno za 6,64 milijuna radnika, a Njemačka je time izašla s popisa zemalja članica EU-a kojima je minimalna plaća postavljena ispod rizika od siromaštva, što je u Uniji 60 posto nacionalne srednje plaće i 50 posto prosječne plaće.

Fotografija: Ibrahim Boran/Unsplash

Pratite nas

Uzmi stvaru svoje ruke

Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.

Učlani se