Uz Slunj i Vrsar, ovo je treći aktivni štrajk odgojiteljica u Hrvatskoj, a pokrenut je zbog neuspješno završenog mirenja i prekida kolektivnih pregovora između Sindikata i Grada Biograda na Moru. Od najave štrajka, radnice su pod kontinuiranim pritiskom, a gradonačelnik Ivan Knez prijeti privatizacijom vrtića, koja nije u skladu sa smjernicama Europske Unije, niti sa nacionalnim strateškim dokumentima Vlade RH.
Ovim putem bih poručio mandataru buduće Vlade RH Andreju Plenkoviću da ovdje u Biogradu na Moru ima stranačkog gradonačelnika koji apsolutno negira Zakon o radu, direktive Europske komisije i Međunarodne organizacije rada. Podsjećam da je Europska komisija donijela direktivu da se do kraja 2025. godine sve članice Europske unije moraju donijeti Akcijski plan kako bi gospodarstva bila pokrivena 80 posto kolektivnim ugovorima, kazao je Mladen Novosel predsjednik SSSH.
Nikada do sad nisam svjedočila ovom neviđenom pritisku na hrabre radnice u dječjem vrtiću koje su krenule u štrajk. Nikada nisam bila u situaciji da se meni kao predsjednici Sindikata priječi ulazak u vrtić, da se poziva zaštitarska služba i da ja moram pod strahom za svoj život i život radnica zvati policiju u ovom gradu, rekla je Božica Žilić, predsjednica SOMK-a i dodala kako je ovo direktno narušavanje digniteta profesije i kako je ovo sramota za rani i predškolski odgoj i obrazovanje.
Đurđica Kahlina, tajnica Sindikata obrazovanja, medija i kulture (SOMK), poručila je gradonačelniku Knezu: Biograd na Moru nije kneževina i ovdje se ne provode neki zakoni koje on donosi, nego se trebaju provoditi zakoni Republike Hrvatske. Tim više što pripada vladajućoj stranci, trenutno ovdje je umrla demokracija kad su u pitanju radnička prava, ali nadamo se obnovi demokracije.
Prije početka štrajka, SOMK je od Županijskog suda u Zadru primio obavijest da ih Grad Biograd na Moru i DV Ivana Brlić Mažuranić tuže između ostalog i radi nezakonitosti štrajka.
Gradonačelnik Biograda na Moru Ivan Knez je za Slobodnu Dalmaciju izjavio kako on i dalje ne misli potpisati kolektivni ugovor, ta da: Kao što je za brak potrebno dvoje, ali ja ne želim brak. Nitko me neće prisiliti! Najbolje je da svatko ostane kod svojih zahtjeva.
Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.