Dijalog je rezultirao pristankom na potpisivanje kolektivnog ugovora sukladno visini materijalnih prava koja su postignuta tijekom štrajka, te dogovorom da se kolektivni pregovori ponovno pokrenu na jesen radi dodatnih povećanja. Općina je pristala platiti radnicama 50 posto dana provedenih u štrajku, što je, uz potpisivanje kolektivnog ugovora, bio zahtjev sindikata, bez čijeg ispunjenja ne bismo obustavili štrajk.
Štrajkovi u Slunju, Vrsaru i Biogradu na Moru, pokrenuli su lavinu nezadovoljstva zaposlenih u sustavu zbog nejednakih plaća i nepoštivanja Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju diljem Hrvatske, a uspjeh koji je postignut u Slunju i Vrsaru, ohrabrili su radnice i radnike diljem Hrvatske da se snažnije bore za svoja prava te su stvorili uvjete u kojima se općine i gradovi više neće moći tako nonšalantno odnositi prema kolektivnim pregovorima i socijalnom dijalogu sa sindikatima.
Očekujemo jednako uspješan ishod štrajka u dječjem vrtiću u Biogradu na Moru i apeliramo na gradonačelnika Ivana Kneza da se odazove na socijalni dijalog kako bismo obustavili štrajk i kako bi se radnice vratile na svoja radna mjesta.
Isto tako, od Vlade RH očekujemo da se uključi u financiranje plaća radnica i radnika u dječjim vrtićima jer je to jedini način da se ukinu regionalne nejednakosti u plaćama te da se osigura da svi zaposleni u sustavu primaju jednake plaće za jednak rad.
Izvor: Sindikat obrazovanja, medija i kulture (SOMK)
Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.