U emisiji Hrvatskog radija U mreži prvog razgovaralo se koliko će zaposlenih primati novu, veću minimalnu plaću od siječnja 2025. godine koja će iznositi 970 € bruto? Koje se kompenzacijske mjere planiraju za najugroženije sektore? Zašto se ukida olakšica za zapošljavanje mlađih od 30 godina? O tome U mreži Prvog govorili su predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel, ravnatelj Uprave za rad Ministarstva rada i mirovinskog sustava Dražen Opalić i glavni ekonomist HUP-a Hrvoje Stojić. Emisiju je uredila i vodila Mirjana Grahovac.
Mi u Hrvatskoj imamo dvije vrste isplata. Minimalna plaća je jedina zakonska kategorija koja se odnosi na sve zaposlene u Hrvatskoj, neovisno radi li se o javnom, državnom ili privatnom sektoru, i imamo primanja. Koliko god je minimalna plaća rasla proteklih godina, prošle godine 20, a ove godine 15,5 posto, ona još uvijek nije konkurentna u smislu trenutnog tržišta rada i nedostatka radnika. Ona je 2007. godine zamišljena kao jedna socijalna kategorija, no ono što je posljedica proteklih nekoliko godina je da veliki broj radnika prima nešto malo više od minimalne plaće. Raspon od minimalne plaće do medijalne plaće je vrlo mali. Zakonodavac nije definirao minimalne plaće za srednje složene i visoko složene poslove, a poslodavci su dužni poštovati jedino minimalnu plaću, kazao je Novosel.
Nije točno da je minimalna plaća glavna referenca za isplatu ostalih plaća jer i samo 5 posto kolektivnih ugovora minimalna plaća je osnovica za obračun svih ostalih plaća. U tvrtkama gdje nema kolektivnog ugovora minimalna plaća je samo poguranac. Nemoguće je da svi radnici imaju jednako složen opis poslova i da primaju minimalac, a i kad se radi razlika onda ona nije kroz bruto plaću nego neoporeziva davanja, istaknuo je Novosel.
Cijelu emisiju poslušajte na linku.
Izvor/Screenshot: HRT
Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.