loading

Europsko vijeće otvorilo put ratifikaciji Istambulske konvencije

Zastupnici različitih političkih svjetonazora u Europskom parlamentu inzistiraju da Europska unija ratificira Konvenciju o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama, u skladu s mišljenjem Suda pravde iz 2021. godine. Naime, EU je potpisala Istambulsku konvenciju 2017. godine i signalizirala svoju predanost iskorjenjivanju rodno uvjetovanog nasilja, no od tada proces ratifikacije zapinje u Vijeću, a šest država članica (Bugarska, Češka, Mađarska, Latvija, Litva i Slovačka) tek trebaju ratificirati Konvenciju.

U nacrtu teksta koji je usvojen s 469 glasova za, 104 protiv i 55 suzdržanih, kaže se da Istambulska konvencija ostaje međunarodni standard i ključni alat za iskorjenjivanje rodno uvjetovanog nasilja, što uključuje i obiteljsko nasilje.
U Europskoj uniji živi oko 62 milijuna žena među kojima je svaka treća doživjela fizičko ili seksualno nasilje, dok je više od polovica žena u EU (55 posto) barem jednom doživjelo seksualno uznemiravanje nakon petnaeste godine života. Reagirajući na najnoviji razvoj događaja, Europska konfederacija sindikata (ETUC) sada poziva Vijeće da ukloni sve prepreke državama članicama da ratificiraju Konvenciju MOR-a 190 o uklanjanju nasilja nad ženama u svijetu rada.

„Uz toliko rašireno nasilje i uznemiravanje žena i djevojčica, bilo je neodgovorno od strane Vijeća da je toliko godina blokiralo ratifikaciju Istambulske konvencije. EU je već odavno trebala ratificirati Istambulsku i sada kada je zastoj na razini EU-a prekinut, šest država članica koje nisu ratificirale konvenciju na nacionalnoj razini moraju to hitno učiniti“, izjavila je konfederalna tajnica ETUC-a Isabelle Schömann.

Europsko vijeće u utorak, 21. veljače 2023. zatražilo je od Europskog parlamenta da da svoj pristanak na ratifikaciju Istambulske konvencije. Vijeće će imati konačno glasovanje u Vijeću za pravosuđe i unutarnje poslove u lipnju.

Fotografija: EU

Pratite nas

Uzmi stvaru svoje ruke

Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.

Učlani se