Što donosi paket konačnih izmjena šest poreznih zakona koje bi trebale stupiti na snagu od Nove godine? Što se promijenilo u proteklih nekoliko tjedana? Kako će se porezne izmjene odraziti na sve koji žive od svog rada, a kako na iznajmljivače? O tome su u emisiji Hrvatskog radija U mreži Prvog govorili državna tajnica u Ministarstvu financija Tereza Rogić Lugarić, glavni ekonomist HUP-a Hrvoje Stojić, te izvršni tajnik za javne politike, edukaciju i projekte SSSH Darko Šeperić. Emisiju je uredio i vodio Kristijan Pelc.
Mi podržavamo smjer koji ide prema ravnomjernijem oporezivanju svih oblika dohotka i ne vidimo razlog zašto bi porezni tretman bio povoljniji za najam nekretnina i za neke druge oblike aktivnosti koji nisu osobita poduzetnička aktivnost, nego za rad. Ono u čemu se možda ne slažemo je da mi ne mislimo da je porezno opterećenje rada u Hrvatskoj posebno veliko, ona je kao i svugdje u Europi oko 40 posto od ukupnog troška rada, to je cijena socijalnih sustava kakve u Europi imamo, kazao je Šeperić i dodao kako sindikati nisu osobito zadovoljni promjenama koje se uvode u porezu na dohodak koji je izgubio progresivnost koju je nekada imao, s pet grupa oporezivanja na dvije.
Mi u ovom trenutku ne vidimo problem u ukidanju mjere oslobođenja poslodavaca od plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje osobama mlađima od 30 godina. Danas je drugačija situacija nego prije osam godina, radnika nedostaje i radnici su u puno boljoj pregovaračkoj poziciji, bilo individualno ili kolektivno. Mislimo da onda jest vrijeme za smanjivanje mjera koje su subvencije poslodavcima, kazao je Šeperić.
Smatramo da je vrijeme za povratak barem tri porezne stope na dohodak i smanjivanje ove najniže. Izgubili smo progresivnost koja postoji u svim europskim državama, neke koje su imale samo jednu stopu su se vratile na više njih. Mi imamo jako visoku početnu stopu od 20 posto, tvrdi Šeperić.
Cijelu emisiju pogledajte ovdje.
Izvor: HRT
Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.