loading

Studija EU-a podupire poreze na dobit za borbu protiv inflacije

Podizanje kamatnih stopa je "skupo i neučinkovito" u borbi protiv inflacije potaknute profitom i umjesto toga kažnjava radnike i sprječava klimatske akcije, pokazalo je novo istraživanje Europskog parlamenta.

Europska središnja banka (ECB) podigla je kamatne stope na rekordne razine prošle godine kao odgovor na inflaciju i počela ih je ponovno spuštati početkom ovog mjeseca. Nova studija dvoje vodećih ekonomista, Isabelle Weber i Jensa van't Kloostera, za parlamentarni odbor za gospodarstvo podupire sindikalne argumente da ECB nije uspjela uhvatiti se u koštac s temeljnim uzrokom inflacije i nepotrebno je nanijela više boli radnim ljudima.

Glavni nalazi izvješća su:

  • „Inflacija nakon pandemije COVID-19 bila je drugačija, sada su troškovne šokove pokrenuli profiti, a ne plaće.”
  • “Jedinična dobit činila je polovicu ili više inflacije u razdoblju 2021. – 2023. kao što pokazuju analize MMF-a (2023.) i ECB-a (2024.b). U međuvremenu, na vrhuncu inflacije u trećem tromjesečju 2022., realne plaće u Europi zabilježile su rekordan pad od prosječno 5,1 posto na godišnjoj razini.”
  • “Monetarna politika čini malo da zaustavi inflaciju, posebno kada tvrtke daju prednost povećanju cijena nad količinama. Kućanstva doživljavaju izravan utjecaj većih kamatnih, dodatno podižući njihove troškove života.”
  • "Korištenje monetarne politike za rješavanje šokova šteti ulaganjima u čistu energiju koja su najpotrebnija za zaštitu europskog gospodarstva od budućih šokova."
  • „Komisija i nacionalna tijela za tržišno natjecanje trebaju provoditi politiku tržišnog natjecanja za rješavanje dizanja cijena i većeg poreza na dobit kako bi se zaustavilo širenje i pojačavanje šokova.“

Studija zaključuje da bi EU u budućnosti trebala koordinirati mjere za sprječavanje šokova izazvanih inflacijom, što uključuje korištenje neočekivanih poreza i ograničenja cijena – obje politike za koje se ETUC zalagao kao dio svoje kampanje o krizi troškova života.

Odgovarajući na nalaze izvješća, glavna tajnica ETUC-a Esther Lynch rekla je: ECB sada ima odgovornost nastaviti brzo snižavati stope kako bi ublažila pritisak koji su izvršili na radnike i deblokirala ulaganja u gospodarstvo. Donositelji politike moraju osigurati da se ova diskreditirana strategija zamijeni alatima potrebnim za učinkovito rješavanje budućih inflacijskih šokova poput iznenadnih poreza i ograničenja cijena.

Izvor i fotografija: ETUC

Pratite nas

Uzmi stvaru svoje ruke

Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.

Učlani se