loading

Sindikati odali počast preminulim radnicima

Mi sada dolazimo do anarhije gdje će kolektivno pregovaranje postati bezvrijedno, a sve što će se smatrati pregovorima bit će pregovori s predsjednikom Vlade!

Tri reprezentativne hrvatske sindikalne središnjice položile su vijenac u čast svim poginulim braniteljima i radnicima na zagrebačkom Mirogoju. Polaganju su prisustvovali Mladen Novosel, predsjednik SSSH, Krešimir Sever, predsjednik NHS-a i Mirela Bojić, tajnica MHS-a, nakon čega su davali izjave za medije. 

Novosel se osvrnuo na Međunarodni dan zaštite na radu, koji se obilježava 28. travnja, i još jednom upozorio na prevelik broj smrtnih slučajeva (66) i ozljeda na radu. Broj ozljeda na radu se kontinuirano povećava, postoji zadana brojka koja se kreće oko 15 tisuća i to samo priznatih ozljeda na radu. Mi smo sigurni da stvarnih ozljeda na radu ima mnogo više. 

Iako ove godine uoči proslave Međunarodnog praznika rada za radnike na papiru sve izgleda kao da je radnicima krenulo nabolje, to nije slučaj u praksi. Nedostaje ogroman broj radnika što iziskuje da se postojećim radnicima povećaju plaće i da radnici vrijede više. Hrvatski poslodavci su do prije par godina govorili da ima radnika koji mogu raditi napretek, no sada se situacija okrenula pa sada govore da će uvesti strane radnike.

Jedan od zahtjeva prema Vladi RH je da Državni inspektorat mora biti efikasniji. Zakon o minimalnoj plaći je jasno propisao da primjenu kolektivnih ugovora kontroliraju državni inspektori, koji moraju nadzirati isplatu cjelovite plaće. Mi smo dobili podatak da nijedan jedini nadzor u protekle dvije godine nije učinjen za dva granska kolektivna ugovora u privatnom sektoru, onaj u graditeljstvu te ugostiteljstvu i turizmu, kazao je Novosel.

Ne možemo prihvatiti činjenicu da je u Hrvatskoj 700 tisuća radnika u privatnom sektoru još uvijek bez proširenog kolektivnog ugovora. Pokrenuli smo inicijative na razini drvno-prerađivačkog sektora, javnog linijskog prijevoza, metalne industrije, poljoprivrede i prehrane, no nailazimo na opiranje u nekim od sektora, pa tako HUP-ova udruga sa Sindikatom trgovine Hrvatske pregovara već sedam godina, i ne žele da u kolektivni ugovor uđe išta više od minimalne plaće. 

Novosel se osvrnuo na činjenicu kako u posljednje vrijeme svi kolektivni pregovori u javnom sektoru ne mogu biti finaliztirani bez odobrenja predsjednika Vlade RH: Mi sada dolazimo do anarhije gdje će kolektivno pregovaranje postati bezvrijedno, a sve što će se smatrati pregovorima bit će pregovori s predsjednikom Vlade! (cijelu izjavu pogledajte u videu).

Ove godine nijedna od reprezentativnih sindikalnih središnjica ne radi povorku jer želimo promijeniti paradigmu sindikalne borbe u Hrvatskoj. Mi se 364 dana u godini borimo za prava radnika, a na Prvi maj želimo radnicima i članovima sindikata ostaviti dan za odmor, naravno, onima koji ne moraju raditi, istaknuo je za kraj Novosel.  

Osim polaganja vijenca u Zagrebu, položen je i vijenac u Rijeci gdje su prisustvovali pravna povjerenica SSSH Petra Vaci, predsjednica Sindikata zdravstva Hrvatske Radmila Čahut Jurišić, Snježana Turkušić, pravna povjerenica Sindikata trgovine Hrvatske i Juraj Šoljić, glavni sindikalni povjerenik Sindikata Metalaca Hrvatske – Industrijski Sindikat u brodogradilištu 3. maj.

Pratite nas

Uzmi stvaru svoje ruke

Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.

Učlani se