loading

Predložena fiskalna pravila uzrokovat će uzaludnu patnju radnicima

Ministri financija EU-a finalizirali su stajalište Vijeća o reformi pravila gospodarskog upravljanja EU-a.

Prema dostupnim informacijama, prijedlog Vijeća zahtijevao bi od država članica da smanje svoj proračunski deficit za 0,25 – 0,4 posto godišnje – neznatno poboljšanje u odnosu na dosad predloženih 0,5 posto.
Međutim, također je smanjio maksimalni nominalni deficit na 1,5 posto BDP-a i uključio nužnost smanjenja duga u odnosu na BDP za 1 posto godišnje u onim zemljama čiji je dug veći od 90 posto BDP-a, a među koje spadaju Francuska, Italija, Španjolska, Portugal itd. 

Ovaj dogovor je loša vijest za milijune radnih ljudi koji se bore s troškovima života. Neke države članice počele su prepoznavati ozbiljne nedostatke u predloženim fiskalnim pravilima i rade na ograničavanju štete. Ali ovo je još uvijek fundamentalno loš prijedlog koji bi europsko gospodarstvo još više gurnuo prema još jednoj recesiji. To bi značilo da će radnici morati podnijeti žrtve koje neće imati nikakav pozitivan učinak na održivost javnih financija, kazala je Esther Lynch, glavna tajnica Europske konfederacije sindikata (ETUC).

Konačni tekst dogovora još nije dostupan i nema transparentnosti o proračunskim odlukama koje bi svaka zemlja trebala donijeti u skladu s pravilima niti o stvarnoj fleksibilnosti koju bi zemlje imale u prve tri godine prijelaznog razdoblja.

Bilo bi krajnje neodgovorno da institucije EU-a dovrše ovaj proces bez da znaju točno kakav će biti njihov učinak. Borba protiv mjera štednje daleko je od kraja. Sindikati će sada pojačati kampanju protiv mjera štednje 2.0 dok predložena reforma ulazi u parlament i u završne pregovore između institucija EU-a, dodaje Lynch.

Fotografija: ETUC

Pratite nas

Uzmi stvaru svoje ruke

Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.

Učlani se