loading

ETUC: Potrebna nova pravila za pravednu klimatsku tranziciju

Europski parlament izglasao je usvajanje dogovora oko paketa "Spremni za 55 posto" koji uključuje niz prijedloga za reviziju i ažuriranje zakonodavstva Europske unije, te pokretanje inicijativa  u skladu s klimatskim ciljevima koje su dogovorili Vijeće i Europski parlament.

Ovim paketom nastoji se pružiti okvir za postizanje klimatskih ciljeva kojima se:
•    osigurava poštena i socijalno pravedna tranzicija,
•    jačaju inovacije i konkurentnost industrije Europske unije, te osiguravaju jednaki uvjeti u odnosu na gospodarske subjekte iz trećih zemalja,
•    podupire položaj Europske unije kao predvodnika u globalnoj borbi protiv klimatskih promjena. 

Paket Spremni za 55 posto glavno je sredstvo za postizanje Europskog zelenog plana kojim bi se do 2030. godine emisija stakleničkih plinova smanjila za 55 posto, a do 2050. bi EU trebala postati klimatski neutralna. IndustriAll Europe i Europska konfederacija sindikata (ETUC) ponovili su svoj zahtjev da industrijske i društvene promjene moraju biti praćene novim pravima za europske radnike kako bi se zajamčila pravedna tranzicija za svakog radnika u svakoj regiji Europe. 
Opseg Mehanizma pravedne tranzicije ograničen je samo na regije koje uvelike ovisne o ugljenu, lignitu, tresetu i industrijama s intenzivnim ugljikom, i smatra se preuskim. Mehanizam ne predviđa potporu za ostale sektore koji će biti pogođeni promjenama, poput prometa, građevinarstva, poljoprivrede, turizma i drugih industrije.

Kao industrijski sindikati, podržavamo cilj klimatske neutralnosti do 2050., ali inzistiramo na pravednoj tranzicijiji za radnike i industrijskoj strategiji bogatoj radnim mjestima. Radnici su krenuli u ovu novu industrijsku revoluciju, koja, ako će biti loše vođena, ponoviti pogreške i društvenu štetu iz prošlosti, izjavila je zamjenica glavnog tajnika IndustriAll Europe Judith Kirton-Darling.

ETUC poziva na donošenje mjera politike za operacionalizaciju Smjernica ILO-a za pravednu tranziciju, usvojenih 2015. godine. Konkretno, europski sindikati pozivaju na usvajanje pravnog okvira za pravednu tranziciju kao dijela Europskog zelenog dogovora, koji bi se temeljio na novim pravima za radnike i socijalnom dijalogu. Preporuča se izrada analize učinka koji će klimatska tranzicija imati na zapošljavanje i potrebne vještine u različitim zemljama, djelatnostima i tvrtkama.

Takvo mapiranje upotpunilo bi cjelokupnu perspektivu prethodnih procjena učinka koje je izradila Komisija i pružillo potrebno znanje za razvoj odgovarajućih socijalnih politika, kao i teritorijalne i sektorske putanje pravedne tranzicije prilagođene regionalnoj stvarnosti. Također bi bilo korisno pravilno pratiti i ocjenjivati provedbu politika Europskog zelenog plana u budućnosti.
 

Fotografija: Europski parlament

Pratite nas

Uzmi stvaru svoje ruke

Samo organizirani u sindikat, radnici mogu kolektivno pregovarati s poslodavcem o svojim plaćama i uvjetima rada, te organizirati štrajk ako se s njim ne mogu dogovoriti o ovim pitanjima.

Učlani se