loading

Zelena tranzicija u sektoru gospodarenja otpadom i radna mjesta

Predstavljena je studija "Zelena tranzicija i gospodarenje otpadom: Učinci na radna mjesta i sindikalne aktivnosti", koju su za SSSH izradili Nikolina Rajković s Instituta za političku ekologiju i Marko Lucić, u suradnji sa Samostalnim sindikatom radnika u komunalnim i srodnim djelatnostima Hrvatske (SSKH).

Ciljevi analize bili su ispitati dosadašnju provedbu zelene tranzicije u sektoru gospodarenja otpadom u Hrvatskoj, identificirati zelene (i digitalne) vještine i radna mjesta te u kojoj su mjeri zastupljena, što je potrebno za njihova otvaranja i očuvanja, te koliko su prilagodljiva u odnosu na klimatske promjene. Također, ispitivali su se stavovi i percepcija sindikalnog članstva u tvrtkama za gospodarenje otpadom i poželjnoj ulozi sindikata u procesu klimatske prilagodbe. 
Istraživanje je provedeno u tri faze provedbe: sekundarna literatura i izvori podataka, konzultacije sa stručnjacima te anketno istraživanje o stavovima i percepciji učinka zelene tranzicije na radna mjesta među članovima SSKH.

Ključni zaključci nakon provedene prve dvije faze istraživanja:
Hrvatska je u riziku da ne ispuni ciljeve zadane EU, a to je reciklirati najmanje 55% komunalnog otpada do 2025. godine. Hrvatska više otpada proizvodi, nego što ga reciklira i priprema za ponovnu uporabu (prosječna stopa recikliranja u RH 2020. iznosi 34,3%, više od 50% ukupno proizvedenog komunalnog otpada završava na odlagalištima). Isto tako, potvrdila se nejednakost u proizvodnji komunalnog otpada po županijama.

Anketno istraživanje je, između ostalog, pokazalo da članovi sindikata koji su zaposleni u odvozu i odlaganju otpada više od svih ostalih navode da su klimatske promjene utjecale na sadržaj njihova posla. Povećanje obujma poslovanja komunalne tvrtke u najvećoj se mjeri odrazilo na sadržaj posla upravo tih radnika (83 posto). Također, oko 40 posto članova namjerava ili želi napustiti svoj posao, odnosno djelatnost gospodarenja otpadom. Značajno više u odvozu i odlaganju otpada (52%) u odnosu na ostale radne jedinice.

Studija će uskoro biti dostupna u digitalnom obliku, a izrađena je u sklopu projekta „Sindikati za pravedni oporavak“, sufinanciranog sredstvima Europske unije iz Europskog programa za zapošljavanje i socijalne inovacije „EaSI“ (2014. - 2020.).
 

Follow us

TAKE MATTERS INTO YOUR OWN HANDS

Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.

Sign up