Europska komisija objavila je prijedlog za stvaranje jedinstvenog EU sustava za prijavu upućenih radnika, čiji je cilj trebao biti osiguravanje bolje usklađenosti i provedbe pravila. Međutim, predložena uredba jasno daje prioritet smanjenju troškova za poduzeća na račun najranjivije skupine radnika u Europi i dolazi nakon minimalnih konzultacija sa sindikatima ili nacionalnim inspektoratima rada.
U radnom dokumentu Komisije stoji da je cilj uredbe "smanjenje zahtjeva za informacijama" za poslodavce o upućenim radnicima. Europska komisija je propustila priliku da uvede sustav za prijavu izaslanih radnika koji bi olakšao i poslodavcima da ispravno prijave izaslane radnike i inspektorima rada da zaštite prava radnika. Nažalost, Komisija je umjesto toga dala prioritet smanjenju informacija koje će poslodavci morati pružiti o radnicima koje šalju u druge zemlje kako bi uštedjeli samo 11 eura, kazala je Isabelle Schömann, zamjenica glavne tajnice Europske konfederacije sindikata (ETUC).
Takav bi zahtjev još više otežao preopterećenim inspektoratima rada da se uhvate u koštac s nepravdom s kojom se suočavaju upućeni radnici, poput neisplate plaća i opasnih radnih uvjeta.
Države članice koje sudjeluju u sustavu ne bi mogle od poslodavaca zahtijevati daljnje podatke potrebne za praćenje poslovanja i sprječavanje zlouporabe. Prema podacima Komisije, trenutni trošak za poslodavce za prijavu upućenog radnika iznosi skromnih 10,78 eura. Čak i kad bi svaka država članica provela ovu inicijativu, ukupna ušteda za europsko poslovanje iznosila bi samo "otprilike 13.945.000 eura".
Europska konfederacija sindikata (ETUC) pisala je Komisiji prije prijedloga kako bi izrazila zabrinutost da negativne socijalne posljedice daleko nadmašuju malu uštedu.
Društveni trošak ovog prijedloga daleko bi nadmašio male uštede za tvrtke. To je jasan primjer lažne ekonomije plana deregulacije Komisije u Trumpovom stilu. Umjesto toga, Komisija hitno mora poduzeti zakonodavne mjere za reguliranje posrednika u radu i ograničavanje dugih lanaca podugovaranja koji tvrtkama omogućuju izbjegavanje odgovornosti za iskorištavanje upućenih radnika, dodaje Schömann.
Glavni tajnik EFBWW-a Tom Deleu upozorava da će ova inicijativa dovesti do većeg socijalnog dampinga, radnog kriminala i nepoštene konkurencije: Ova inicijativa u potpunosti zanemaruje zabrinjavajuće signale iz građevinske industrije koji ukazuju da su lažne objave, posebice u dugim i složenim lancima podugovaranja, postale izrabljivački poslovni model. Trenutni prijedlog u potpunosti zanemaruje ova važna izvješća i temelji se na jednostranom gledištu koje gleda samo na troškove i administrativni teret. Kako prijedlog stoji, potkopat će postojeće dobre prakse shema prethodnog obavješćivanja koje postoje u nekoliko država članica.
Primjeri problema s kojima se suočavaju upućeni radnici uključuju:
- Neisplata plaća: Tvrtka registrirana u računovodstvenom uredu u Sloveniji od 2011. poslala je u Njemačku 391 radnika, od kojih su gotovo svi iz BiH. Vjeruje se da radnici nisu dobili minimalnu plaću niti plaćeni godišnji odmor. Tvrtka nema registriranu gospodarsku djelatnost u Sloveniji.
- Neplaćanje doprinosa za socijalno osiguranje: francuske vlasti presudile su da je trebalo platiti 12 milijuna eura socijalnih doprinosa za 460 poljskih i rumunjskih zaposlenika koje je irska tvrtka poslala na posao u građevinu koja je svoje ugovore sklopila s fiktivnim uredom u drugoj državi članici.
- Nepoštivanje zdravlja i sigurnosti: 18. lipnja 2021. srušila se školska zgrada u izgradnji u belgijskom gradu Antwerpenu. U nesreći je poginulo pet građevinskih radnika, a devet ih je teško ozlijeđeno. Svi dotični radnici bili su upućeni radnici koji nisu iz Belgije.
Izvor: Europska konfederacija sindikata (ETUC)
Fotografija: Nakaharu Line/Unsplash.com
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.