Udio globalnog bogatstva koji odlazi na plaće pao je za 13 posto u posljednjih 40 godina, iako se svjetsko gospodarstvo učetverostručilo, što je rezultat pada sindikalnog članstva uzrokovanog dugotrajnom erozijom radničkih prava.
Radnici su sve više prisiljeni štrajkati jer poslodavci uzimaju profit za sebe i dioničare, a odbijaju čak i skromne zahtjeve za plaćama.
Umjesto da podupiru radnike i njihove obitelji, mnoge vlade na strani su poslodavaca pa stvarnu vrijednost plaća održavaju na niskim razinama, dok se radničke obitelji bore za preživljavanje. Pravo na štrajk je prošle godine prekršeno u devet od 10 zemalja.
Članovi sindikata zarađuju između 10 i 25 posto više od radnika koji nisu sindikalno organizirani. Na sindikalno organiziranim radnim mjestima ta premija na plaću može biti niža, ali samo zato što svi radnici, uključujući i one koji nisu članovi sindikata, imaju koristi od plaća koje pregovaraju sindikati.
Vršitelj dužnosti glavnog tajnika ITUC-a Luc Triangle istaknuo je: Plaće su glavnom fokusu Novog društvenog ugovora i osnova su za održiva i pravedna gospodarstva. Mnogi poslodavci odbijaju dijeliti blagostanje s radnicima koji proizvode robu i pružaju usluge koje stvaraju bogatstvo, a uz rekordno visoko izbjegavanje poreza na dobit i utaje. Javni sektor također nema resursa koji su mu potrebni da osigura pristojne plaće.
Kada poslodavci potiskuju plaće, vlade moraju intervenirati jamčeći sindikalno organiziranje i prava na kolektivno pregovaranje, zajedno s životnim, zakonskim ili dogovorenim minimalnim plaćama. Otprilike 20 posto svjetskih radnika ovisi o minimalnoj plaći.
Središnje banke moraju se udaljiti od zastarjelog i opovrgnutog pristupa zadržavanja niskih plaća kako bi pobijedile inflaciju. Dokazano je da su korporativna pohlepa i profiterstvo podigli cijene. Prošle su godine 722 korporacije spremile u džep 1 trilijun američkih dolara neočekivane dobiti, dok je stvarna plaća jedne milijarde radnika pala za 746 milijardi američkih dolara, ističe Triangle.
Razlika u plaćama između spolova, koja trenutačno iznosi oko 20 posto na globalnoj razini, znatno je niža tamo gdje su radnice sindikalno organizirane, a u mnogim je slučajevima praktički eliminirana kroz kolektivno pregovaranje. Sindikati diljem svijeta također se bore protiv nejednakosti plaća, nižih plaća i izrabljivačkih stopa plaća za migrante, mlađe radnike i druge skupine koje su izložene diskriminaciji.
Fotografija: Freepik.com
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.