Izvješće, Sindikati u akciji za prava radnika migranata, prikazuje aktivnosti organiziranja, vođenja kampanja, zagovaranja i izravne potpore koje provode sindikalne organizacije iz 10 zemalja, poput:
• La Confederación General del Trabajo de la República Argentina (CGTRA) surađuje s Međunarodnom organizacijom rada (ILO) na opremanju osoblja u ustanovama za strukovno osposobljavanje za pomoć migrantima i izbjeglicama kroz legalizaciju dokumenata, potvrđivanje obrazovnih kvalifikacija i priznavanje vještina.
• Središnja organizacija sindikata (COTU-K) u Keniji, vodi Resursni centar za migrante koji pruža informacije, zagovara pošteno zapošljavanje i osigurava prava radnika migranata.
• Korejska konfederacija sindikata (KCTU) izborila je nove, poboljšane vladine standarde za smještaj radnika migranata.
• Nigerijski radnički kongres (NLC) podupire migrante koji se vraćaju putem informativnih vodiča i angažmana zajednice kako bi se pomoglo u njihovoj reintegraciji.
• Konfederasi Serikat Buruh Seluruh Indonesia (KSBSI) surađuje s organizacijama civilnog društva kako bi pomogli lokalnim vlastima u provedbi zakona o zaštiti radnika migranata i pružili učinkovite, rodno osjetljive usluge savjetovanja za radnike migrante koji odlaze u inozemstvo ili se vraćaju.
• Kampanja Injury2All Američkog saveza rada-Kongresa industrijskih organizacija (AFL-CIO) usvojila je odluku američke vlade da pojednostavi proces koji štiti radnike migrante od deportacije ako prijave zlouporabu američkih zakona o radu.
• U Ujedinjenom Kraljevstvu, Kongres sindikata (TUC) i njegove podružnice razotkrile su visoku razinu iskorištavanja radnika migranata u sektoru skrbi. Oni sada rade s vladom na nacionalnom planu za rješavanje takvih slučajeva. Sindikat javnih službi UNISON radi u partnerstvu s dobrotvornom organizacijom kako bi pružio stručnu podršku i savjete svojim članovima radnicima migrantima.
• Konfederacija progresivnih sindikata Turske (DISK) i Sindikalni kongres Tanzanije (TUCTA) podržali su radnike migrante iz Turske da povrate svoje neisplaćene plaće u Tanzaniji.
• Australski kongres sindikata (ACTU) vodi kampanju i zagovara zakonodavne reforme koje bi radnicima migrantima dale povjerenje da istupe i prijave iskorištavanje na radnom mjestu.
Glavni tajnik ITUC-a Luc Triangle rekao je: Globalni sindikalni pokret stoji uz radnike migrante. Za sindikate radnik je radnik, bez obzira na migracijski status. Zato zahtijevamo Novi društveni ugovor za stvaranje inkluzivnih društava i gospodarstava, uključujući upravljanje migracijom utemeljeno na pravima koje je osmišljeno, implementirano i nadzirano kroz socijalni dijalog.
Sindikati su ključni u očuvanju prava radnika migranata, poboljšanju radnih uvjeta kroz kolektivno pregovaranje i izgradnji upravljanja migracijom utemeljenog na pravima kroz socijalni dijalog. Da bi to postigle, vlade moraju:
• Staviti standarde rada, kao što su sloboda udruživanja i prava na kolektivno pregovaranje, u središte sustava koji upravljaju migracijama i poštivanje Deklaracije ILO-a o temeljnim načelima i pravima na radu.
• Povećati redovite migracijske putove, uz puna radnička prava i nediskriminaciju, te stvoriti programe za legalizaciju migranata u neregularnoj situaciji.
• Osigurati učinkovit pristup pravdi za radnike migrante.
• Ukloniti prepreke pristupu socijalnoj sigurnosti i osigurati jednak tretman državljana i radnika migranata od strane sustava socijalne sigurnosti.
• Provesti univerzalne minimalne plaće.
• Ostvariti uzajamno priznavanje vještina i kvalifikacija u zemljama porijekla i odredišta kroz socijalni dijalog.
Fotografija: Josue Isai Ramos Figueroa/Unsplash
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.