loading

Sindikalne strategije za povećanje minimalnih plaća

Međunarodna konfederacija sindikata (ITUC) objavila je novo izvješće Unions winning pay rises u kojem su istaknute uspješne sindikalne strategije za povećanje minimalnih plaća. Ovo izvješće oslanja se na dokaze ITUC-ove kampanje The World Needs A Pay Rise i bavi se taktikama koje su primijenili sindikati u osam zemlja (Argentina, Bugarska, Kostarika, Malezija, Nigerija, Sjeverna Makedonija, Senegal i Južna Afrika) u akciji povećanja primjerenih minimalnih plaća.

Sindikati su u ovim zemljama realizirali uspješne strategije koje su uključivale javne kampanje, industrijske akcije, prikupljanje podataka poput onih o troškovima života i korištenje međunarodnih standarda kao mjerila za povećanjem minimalnih plaća. Izvješće pruža praktične primjere kako više minimalne plaće mogu nadopuniti i podržati kolektivno pregovaranje o plaćama. Izvješće analizira koliko su međunarodni okviri bitni u definiranju primjerene minimalne plaće, uključujući i Konvenciju MOR-a 131 o određivanju minimalne plaće i uspostavi redovnog tripartitnog dijaloga.

Bez obzira na neprekidan globalni gospodarski rast posljednjih desetljeća, plaće su stagnirale a nejednakost u svijetu stalno je u porastu. Posljednjih mjeseci, gotovo svaka zemlja na svijetu doživljava rast cijena energije, hrane i ostalih osnovnih dobara i usluga. S druge strane radničke plaće postaju nedovoljne za podmirivanje svih troškova života, iako postoje jaki dokazi koji podupiru širok raspon društvenih i ekonomskih koristi kroz povećanje minimalnih plaća.

Bugarska i Sjeverna Makedonija predstavljaju uspješan primjer gdje su sindikati sastavili vlastite podatke o troškovima života koji su se počeli koristiti unutar nacionalnih rasprava o određivanju minimalnih plaća. Ti podaci su determinirani kako bi se prikazala hitnost povećanja minimalnih plaća i osigurala odgovarajuća zaštita radnika i njihovih obitelji. Na primjeru Bugarske vidljivo je da zakonski propisane minimalne plaće ne potkopavaju kolektivno pregovaranje,  mogu se nadopunjavati pa čak i ojačati cijeli proces. Minimalne plaće služe kao zakonsko jamstvo ispod koje radnici ne mogu zaraditi, dok istovremeno pružaju snažno mjerilo za kolektivno pregovaranje iznad razine minimalne plaće. U Bugarskoj kolektivno dogovorene plaće za određene sektore, kao što je recimo graditeljstvo, automatski povećavaju kad god se povećava minimalna plaća.

Follow us

TAKE MATTERS INTO YOUR OWN HANDS

Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.

Sign up