loading

Utjecaj klimatskih promjena na turizam u Hrvatskoj

Sindikat turizma i usluga Hrvatske (STUH) i Zaklada Friedrich Ebert (FES) održali su u Zagrebu konferenciju „Utjecaj klimatskih promjena na turizam u Hrvatskoj“ na kojoj su stručnjaci i predstavnici sindikata razmijenili iskustva, identificirali izazove i tražili najbolje prakse za izradu akcijskog plana za daljnje sindikalno djelovanje u kontekstu klimatskih promjena.  
Jedan od najranjivijih sektora na klimatske promjene u Hrvatskoj je turizam. Povećanje temperatura, nestanak plaža i ekstremni vremenski uvjeti već sada mijenjaju radne uvjete, a budućnost donosi još veće izazove. Kako će izgledati ljetni praznici u prevrućim mjesecima? Što nas čeka kad prirodni resursi, ključni za turizam, budu ugroženi?

Konferenciju je otvorio Eduard Andrić, predsjednik STUH-a, koji je naglasio važnost utjecaja klimatskih promjena na djelatnost turizma koja je jedan od nositelja hrvatskog gospodarstva te da su akcijski plan i smjernice koje bi išle prema Vladi RH i prema poslodavcima ključni u zaštiti radnika u turizmu.

U panel raspravi sudjelovale su mr. sc. Lidija Srnec, voditeljica Odjela DHMZ-a za klimatsko modeliranje, praćenje klimatskih promjena i biometeorologiju, dr. sc. Ana-Maria Boromisa, znanstvena savjetnica u trajnom izboru, predstojnica odjela za međunarodne gospodarske i političke odnose pri Institutu za razvoj i međunarodne odnose, dr. sc. Sonja Schirmbeck,  direktorica FES-a za Hrvatsku i Sloveniju i Emina Ibrahimi, sindikalna povjerenica STUH-a u Apartmanima Medena, Seget Donji. Panelom je moderirala Maja Mirt, koordinatorica odnosa s javnošću i odnosa s međunarodnim udrugama u STUH-u.

Klimatske promjene stvaraju radnicima koji rade na otvorenom dodatne neprilike, uz one demografske (u Hrvatskoj je stanovništvo sve starije) i uz kronični nedostatak radne snage što za mnoge radnike znači i povećani obim posla. Fizički postaje sve teže izdržati rad na otvorenom, ali i rad koji zahtjeva boravak u klimatiziranom prostoru i vani na vrućini, radi čestih i naglih promjena temperatura. Razlikujemo akutne i trajne klimatske prijetnje. Akutne se manifestiraju u obliku jakih oluja, požara, vodenih bujica i toplinskih valova, a trajne su one do kojih sporije dolazi poput erozije tla i/ili otežanim bavljenjem poljoprivredom što kao rezultat donosi manje lokalne hrane koja je skuplja, kazala je Ana-Maria Boromisa, autorica studije Klima i rad – prilagodba radnih mjesta i radnika na klimatsku krizu, koju su SSSH i FES objavili prije nepune dvije godine, a koja je podloga za proučavanje utjecaja klimatskih promjena na turizam u Hrvatskoj, te ujedno prva studija koja se bavi utjecajem klime na radnike u Hrvatskoj.   

Tople noći kojih posljednjih godina ima sve više onemogućuju čovjeku da se preko noći dovoljno odmori, a ako je uz tu činjenicu ti ljudi za dana rade na otvorenom, odmor potreban svakom čovjeku izostaje. U takvim slučajevima produktivnost i učinci na radnom mjestu su slabiji, a postoji i opasnost od narušavanja zdravlja, istaknula je Lidija Srnec. Dodala je kako su meteorolozi i klimatolozi izradili određene smjernice za sve djelatnosti, među kojima je i turizam, koji najviše ovisi o temperaturi zraka, temperaturi mora, vlazi u zraku i količini padalina. Projekcije pokazuju da će temperature najviše rasti ljeti i to je ono što može ugroziti turizam. Osim srednjih temperatura rast će i minimalne i maksimalne temperature koje će radnicima u turizmu i na otvorenom predstavljati dodatne probleme. 

Poslodavci posljednjih godina paze da radnice i radnici na otvorenom imaju laganiju odjeću, da su bolje povezani unutar nekog turističkog kompleksa ili da koriste više stanki unutar radnog dana, no problem postaje masovni turizam koji nam donosi sve više gostiju, iznad smještajnog kapaciteta, rekla je Emina Ibrahimi i dodala da se u budućim kolektivnim pregovorima moraju definirati veće stanke u radnom danu, ali i osigurati temeljitiji liječnički pregledi kojima bi se ustanovilo koje radnike treba dodatno zaštititi od velikih i dugotrajnih vrućina.  

U sklopu konferencije prikazane su i video prilozi u kojima su sindikalni povjerenici na svojim radnim mjestima govorili o klimatskim promjenama i njihovom utjecaju na radnike i goste hotela. Priče su napravili novinarka Barbara Matejčić i snimatelj Marinko Marinkić.
 

Follow us

TAKE MATTERS INTO YOUR OWN HANDS

Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.

Sign up