loading

Svjetski dan socijalne pravde

Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana socijalne pravde jest Prevladavanje prepreka i otvaranje mogućnosti za socijalnu pravdu, a usredotočena je na preporuke za jačanje globalne solidarnosti i ponovnu izgradnju povjerenja u vlade. Siromaštvo i nejednakosti unutar i među državama u porastu su u mnogim dijelovima svijeta. Gospodarska i društvena kriza posljednjih godina pogoršana je posljedicama pandemije COVID-19, prirodnim katastrofama zbog ubrzanih klimatskih promjena, geopolitičkim napetostima i oružanim sukobima. Osim ljudskih tragedija povezanih s njima i njihovog utjecaja na svijet rada, ove su krize istaknule međupovezanosti i ovisnosti gospodarstava i društava diljem svijeta i pokazale ključnu potrebu za usklađenim djelovanjem kako bi se na njih odgovorilo, na globalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini.

Danas se većina radnika nije vratila na razinu prihoda od rada iz predpandemijskog razdoblja, a rodni jaz u radnim satima nastavio je rasti. Povećanje cijena troškova života nerazmjerno utječu na siromašna kućanstva i mala poduzeća, posebno ona u nerazvijenim ekonomijama. Otprilike polovica svjetske populacije ostaje bez ikakvog pristupa socijalnoj zaštiti,  a u mnogim državama, imati posao ne jamči mogućnost bijega od neimaštine. Kontinuirani nedostatak prilika za dostojanstven rad, nedovoljna ulaganja u socijalna pitanja i prekomjerna potrošnja prirodnih resursa doveli su do erozije povjerenja u izlizane društvene ugovore.

Čak i prije pandemije, rasla je zabrinutost o štetnim učincima visokih i rastućih razina nejednakosti te prepoznavanje potrebe za odlučnu akciju njihovog smanjenja. Digitalni jaz i poremećaji u globalnoj trgovini i opskrbi lanci riskiraju daljnje produbljivanje nejednakosti i siromaštva. Žene i mlađe osobe nerazmjerno su pogođeni preklapajućim krizama, nezaposlenošću i socio-ekonomskim nesigurnostima, te suočavaju se s mnogim preprekama u pristupu dostojnom radu.

ITUC poziva međunarodnu zajednicu i nacionalne vlade da se uhvate u koštac s korporativnom pohlepom, izbjegavanjem i utajom poreza, dizanjem cijena hrane i goriva, krađom plaća i ukorijenjenom neformalnošću zbog koje dvije milijarde ljudi nema pravo na socijalnu zaštitu. ITUC naglašava ulogu koju mogu odigrati:

• Jači sindikati.
• Ulaganje u vještine.
• Ulaganje u infrastrukturu.
• Ulaganje u ekonomiju skrbi, gdje bi se skromnom svotom moglo stvoriti 280 milijuna radnih mjesta do 2030. i povećati stopu zaposlenosti žena za 78%.
• Širi pristup skrbi, obrazovanju, zdravstvu i prijevozu putem kvalitetnih javnih usluga.

Ova pozitivna agenda za promjenu zahtijeva promicanje dostojnog rada, rješavanje rastuće globalne dužničke krize, uklanjanje razlike u plaćama između spolova što znači da žene zarađuju 20% manje od muškaraca u cijelom svijetu i povećanje korporativnih i osobnih poreza za bogate.

Fotografija: Clay Banks / Unsplash

Follow us

TAKE MATTERS INTO YOUR OWN HANDS

Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.

Sign up