loading

Sindikat EKN-a Hrvatske: Odmah pokrenite proizvodnju u Petrokemiji!

Održana je konferencija za novinare u kutinskoj Petrokemiji gdje je Sindikat EKN-a Hrvatske još jednom poslao poruku da ukoliko se proizvodnja ubrzo ne pokrene, neće je imati tko pokrenuti. Željko Klaus, predsjednik Sindikata EKN-a Hrvatske podsjetio je da je od 2018. do 2021. godine Petrokemija poslovala s dobiti radi povoljnih cijena plina. Ono što je pokrenulo ponovne probleme u jest odluka većinskog vlasnika Terre mineralna gnojiva (tvrtka u vlasništvu INA-e i PPD-a) da proda svoj udio, nakon čega su se pojavili turski ulagači koji su napravili dubinsko snimanje tvornice.

U studenom 2022. godine Terra mineralna gnojiva potpisuju kupoprodajni govor za oko 53 posto dionica Petrokemije, a i novi vlasnici stižu u Petrokemiju na razgovor s predstavnicima sindikata. Valja napomenuti kako proizvodnja u Petrokemiji stoji već više od godinu dana radi enormnih cijena plina, no radnici i dalje dolaze na posao i primaju punu plaću, ali i to mora jednom završiti, a što se dulje odugovlači pokretanje proizvodnje, to će je biti teže pokrenuti.

Dvije najmoćnije hrvatske tvrtke INA i PPD i država ne mogu riješiti problem i to je nevjerojatno, upozorio je Klaus. Njezinim zatvaranjem 'ubija' se grad Kutina, oduzima ogroman posao Hrvatskim željeznicama i šibenskoj luci te ugrožava hrvatska poljoprivreda, jer stari vlasnici Petrokemiju više ne žele, a novi je ne mogu preuzeti. Radnici Petrokemije cijelo to vrijeme dolaze na posao i rade, iako ne svoj glavni posao nego druge poslove, među kojima i prepakiravanje tuđeg umjetnog gnojiva lošije kvalitete od kutinskog.

Sindikat ne zna u kojoj je fazi prijenos vlasništva te ističu kako "traje igra priopćenjima" a proizvodnju nitko ne spominje. Klaus je rekao kako ih je ministar gospodarstva Davor Filipović na sastanku veljači izvijestio da Ministarstve ne zna što novi vlasnici planiraju raditi i u što ulagati, da bi ih nakon što su pismeno reagirali uvjeravao da ne trebaju brinuti.

Sindikat EKN-a Hrvatske nudi i moguća rješenja cijele situacije, a to je pokretanje proizvodnje sa sadašnjim vlasnicima, donošenje odluke je li Yilidrim pravi investitor za Petrokemiju ili nije, te ako ne uspiju ni prvi ni drugi scenarij, pozivaju Vladu RH i ministra gospodarstva da naprave ono što su trebali napraviti s INA-om ili Sisačkom rafinerijom, a to je otkupiti tvornicu pa da ona ponovno postane državno vlasništvo.

Follow us

TAKE MATTERS INTO YOUR OWN HANDS

Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.

Sign up