I ovog ljeta kriza troškova života utječe na cijenu godišnjih odmora koje su u prvih pet mjeseci 2023. godine rekordno visoke, dok je posljednje veće povećanje zabilježeno 2015. godine kada je godišnji rast iznosio 7,2 posto (mjerenja se vrše od 1996. godine).
• Prosječna cijena odmora u paketu od četiri ili više noćenja sada iznosi 2967 € – više od 600 € u odnosu na 2018. godine.
• Stanovnici Estonije, Francuske, Bugarske, Švedske i Češke pogođeni su najvećim povećanjem troškova odmora u paketu, s porastom između 18 i 31 posto.
• Prosječna cijena paket aranžmana vrijedi više od mjesečne plaće za one koji zarađuju minimalnu plaću u 14 država članica.
• Oko 19,5 posto zaposlenih ljudi ne može si priuštiti tjedan dana izvan kuće, prema posljednjim podacima Eurostata – što je jednako 38 milijuna ljudi.
• Najveći broj radnika koji si ne mogu priuštiti odmor nalazi se u Rumunjskoj (43%), Grčkoj (37%), Mađarskoj (34%), Italiji (31%), Hrvatskoj (31%) i Cipru (30%).
Za one koji su prisiljeni ostati kod kuće, troškovi rekreacije i kulturnih aktivnosti, uključujući posjete kinu ili muzejima, također su porasli za rekordnih 6,5 posto - trećinu više od nominalnog rasta plaća. Mnogi će se također boriti s dodatnim naporom prehranjivanja svoje djece ručkom tijekom školskih praznika, s novim podacima koji pokazuju da se sve veći broj građana EU-a bori kako bi si priuštio pravi obrok.
ETUC poziva EU i nacionalne vlade da okončaju krizu troškova života nametanjem neočekivanih poreza na super profit koji čini dvije trećine inflacije i vraćanje kupovne moći radnika kroz pristojno povećanje plaća.
Glavna tajnica ETUC-a Esther Lynch rekla je: Odmor je važan za dobrobit radnika, ali rekordno povećanje cijena značit će da će milijuni propustiti odmor ovog ljeta. U međuvremenu će se izvršni direktori koji su izazvali inflaciju koristeći nestašicu zaliha kao izgovor za povećanje profitnih marži sunčati u luksuznim odmaralištima. Daleko od toga da je ovo ljeto pauza, ovo ljeto baca svjetlo na duboku nejednakost koja postoji u našem gospodarstvu i društvu.
Fotografija: Freepik.com
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.