PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
22. kolovoza 2024.
SSSH osuđuje izjave predsjednika Uprave Jadrolinije, resornog ministra i predsjednika Vlade RH: Jadrolinija nije izložena „hajci“ „nereprezentativnih sindikata“ nego nebrizi i neodgovornosti koji potapaju kompaniju i ugrožavaju živote radnika!
Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) osuđuje izjave predsjednika Uprave Jadrolinije Davida Sopte, resornog ministra Olega Butkovića i predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića koje su davali proteklih dana, reagirajući na tragičnu nesreću u kojoj su 11. kolovoza 2024. život izgubila tri pomorca s trajekta „Lastovo“ nacionalne brodarske kompanije „Jadrolinija“. Po tko zna koji put, u ovom ali i drugim resorima, svjedočimo izrazito štetnom i opasnom nerazumijevanju funkcioniranja socijalnog dijaloga te potpunom izostanku empatije, socijalne osjetljivosti i preuzimanja odgovornosti za situaciju u kompaniji kao i prebacivanju loptice krivnje na one najmanje odgovorne – radnike – i na svjestan pokušaj diskreditiranja i obezvređivanja pojedinih sindikata kao „nereprezentativnih“.
Umjesto da se bave strategijama skretanja pozornosti etiketiranjem i prozivkama sindikata, tobožnjem inzistiranju na „utvrđivanju činjenica“ i brigom o vlastitoj medijskoj slici zbog „hajke“ protiv kompanije, SSSH poziva Vladu, resornog ministra i Upravu Jadrolinije da svoje vrijeme i energiju ulože u dijalog sa svim sindikatima koji okupljaju radnike u Jadroliniji te da ozbiljno shvate probleme s kojima se brodar suočava. Upravo sindikati kontinuirano upozoravaju i podastiru činjenice o stanju i problemima, na što se odgovorni jednako tako kontinuirano oglušuju. Podsjetimo, Jadrolinija je u 100-postotnom vlasništvu Republike Hrvatske te predstavlja javno dobro i javni je interes (a ne pitanje „hajke!“) zaštititi kompaniju koja je nesumnjivo od iznimne važnosti za stanovnike otoka, domaće i strane putnike, te naravno, sve zaposlene u Jadroliniji i sektoru pomorstva. Kao sindikat, ne možemo dopustiti ni šutke tolerirati njezino potapanje i gubljenje ljudskih života!
SSSH je posebno zabrinut zbog manjkavog sustava zaštite na radu, neadekvatnog provođenja sustava sigurnosti na brodovima, neprovođenja pregleda i provjere brodske sigurnosne opreme i nepostojanja ili neadekvatne osobne zaštitne opreme pomoraca. K tome, kvarovi se ili ne prijavljuju ili ne otklanjaju, čime se ugrožava sigurnost brodova, putnika i posade, u što smo se nažalost nedavno imali prilike uvjeriti. Sigurnost plovidbe dodatno ugrožava činjenica smanjivanja broja članova posade na brodovima (jer se na njih gleda isključivo kao trošak!), sve lošiji radni i životni uvjeti pomoraca i radnika Jadrolinije, kao i nepoštivanje radno-pravnih propisa, uz česte slučajeve diskriminacije, nepotizma i favoriziranja „podobnih“, na što su Sindikat pomoraca Hrvatske i Strukovni sindikat pomoraca Jadrolinije, članovi SSSH, upozoravali i pučku pravobraniteljicu. Nažalost, u ovome slučaju, nebriga i neodgovornost za posljedicu su imali tragičan gubitak ljudskih života.
Suprotno tvrdnjama da se Jadrolinija „konstantno unapređuje“, realnost je takva da su brodovi izgrađeni u prošlom stoljeću, a nabavljeni „novi brodovi“ su zapravo isključivo stari, isluženi brodovi koji zahtijevaju znatna ulaganja da bi ih se prilagodilo uvjetima obalnog linijskog prometa u RH, i koji su upitnih standarda kvalitete i sigurnosti za posadu, putnike i okoliš; nijedan novi brod nije sagrađen niti se gradi za Jadroliniju.
Pomorci i radnici Jadrolinije i zaposleni u sektoru pomorstva su najvažniji i najbolji segment tog Društva, koji obavljaju iznimno važan posao od javnog interesa. To mora biti vrednovano kroz njihove plaće i uvjete rada. Sigurnost i životi radnika nemaju cijenu.
Savez samostalnih sindikata Hrvatske, koji predstavlja 100 tisuća članova zaposlenih u privatnom, javnom i državnom sektoru, izražava punu podršku zahtjevima Sindikata pomoraca Hrvatske i Strukovnog sindikata pomoraca Jadrolinije u njihovim sindikalnim akcijama potrebnima za spas Jadrolinije i svih zaposlenih u sustavu.
Mladen Novosel,
Predsjednik SSSH
Fotografija: Sindikat pomoraca Hrvatske
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.