loading

Prestanimo biti nevidljivi sustavu - Prosvjed odgojiteljica i radnica u predškolskom odgoju i obrazovanju

Na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića okupilo se više od petsto odgojiteljica, stručnog osoblja i ostalih radnika u predškolskom sustavu koji su prosvjedovali zbog neprovedbe zakona kojim bi se plaće u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju trebale izjednačiti s plaćama u osnovnim školama, te loših uvjeta rada. 

Organizatori prosvjeda Udruga SIDRO, Sindikat odgoja i obrazovanja, medija i kulture Hrvatske (SOMK) i strukovne udruge odgojitelja "Krijesnice" Čakovec i "Terina" Vukovar istaknuli su da u sustavu nedostaje više od 7 tisuća odgojitelja, tehničkog i administrativnog osoblja te stručnih suradnika, da su vrtićke skupine prevelike, da se ne poštuje Državni pedagoški standard što ugrožava sigurnost djece i radnika. 

Ne može prva stepenica formalnog odgoja i obrazovanja postojati ako u njoj radi 30 posto nestručnih zamjena. Ne može sustav postojati ako o njemu nitko ne brine, a o sustavu mora brinuti Ministarstvo i ministar, oni čije plaće iznose tri do četiri puta više od naših, upozorila je Katarina Turković Gulin, predsjednica Udruge Sidro.

Na prosvjedu su se mogli vidjeti mnogi transparenti s porukama upućenim ministru obrazovanja Radovanu Fuchsu: „Djeci fali povrća, a kuharima plaća!“, „Kada će djeca biti na prvom mjestu?“, „Ministre Fuchs i mi bi plaću deluxe“, „Vrtić, stepenica na kojoj svi posrću. Možemo li bez temelja dalje?“, „Dosta prenatrpavanja skupina“.

Božica Žilić, predsjednica Sindikata odgoja i obrazovanja, medija i kulture Hrvatske (SOMK) poručila je ministru obrazovanja i osnivačima dječjih vrtića u Hrvatskoj da dječji vrtići nisu čuvališta te da nestručne osobe ne mogu odgajati našu djecu. Dotakla se i tri štrajka koja je SOMK bio organizirao lani i istaknula onaj u Biogradu na Moru gdje je nakon osmotjednog štrajka skoro svo stručno osoblje dalo otkaz. 

Ponovljeni su i Zahtjevi Inicijative udruga i sindikata za bolji sustav ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja koji su upućeni predsjedniku Vlade RH i ministru obrazovanja:
1.    Puna provedba članka 51. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju kojima bi se plaće u vrtićima izjednačile s onima u osnovnim školama,
2.    Provedba Državnog pedagoškog standarda koji uključuju sigurnost za svako dijete u vrtiću i uvjete u kojima se može provoditi odgojno obrazovni rad,
3.    Dostojanstveni uvjeti rada, plaćanje prekovremenih sati i otklanjanje preopterećenja nastalih nepoštivanjem zakona,
4.    Uvažavanje zaposlenih u RPOO-u i uključivanje istih prilikom donošenja važnih odluka,
5.    Pregovori o granskom kolektivnom ugovoru za sustav ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja,
6.    Izmjena modela financiranja vrtića u Hrvatskoj u kojem bi se plaće radnicima osigurale iz državnog proračuna.

Uoči prosvjeda oglasili su se iz Ministarstva znanosti i obrazovanja koji su poručili da se slažu sa zahtjevima Inicijative te da su osnivačima dječjih vrtića poslali uputu da se pridržavaju Državnog pedagoškog standarda i isplaćuju zakonske plaće. Predvidjeli su i kazne do 2000 € za one koji se ne pridržavaju zakona ili DPS-a.
 

Follow us

TAKE MATTERS INTO YOUR OWN HANDS

Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.

Sign up