Glavni cilj potpisivanja Sporazuma je usmjerenost povećanju mirovina, kako bi one bile adekvatnije i kako bi naši sugrađani kvalitetnije živjeli. No, riječ je i o kvalitetnijoj skrbi za umirovljenike i starije osobi. U Hrvatskoj stanovništvo stari i zato je važno da zajednički formuliramo politike koje će unaprijediti položaj umirovljenika, istaknuo je premijer Plenković nakon potpisivanja sporazuma.
Premijer je kazao kako će Vlada do sljedeće godine uvesti novu formulu usklađivanja mirovina u omjeru 85-15, te da će se od 1. siječnja 2026. uvesti godišnji dodatak za umirovljenike (tzv. 13. mirovina). Podsjetimo, SUH je obećanje o tim izmjenama dobio još u studenom 2023. godine na sjednici Nacionalnog vijeća, te je i dalje riječ o odgađanju prijeko potrebnih brzih izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju. Premijer je obećao i da će do kraja novog mandata prosječna mirovina narasti najmanje 30 posto i iznositi 750 eura.
Predsjednica SUH-a Jasna A. Petrović pak kazala je da smatra da Vlada da preporuku da se u svakoj županiji osnuju Vijeća za umirovljenike i starije osobe. Ima jako puno decentraliziranih stvari koje se mogu regulirati na razini gradova, općina, prije svega županija. Tu nisu samo u pitanju domovi, smještaji, nego i besplatni prijevozi pa čak i određene porezne intervencije. Na tu razinu treba se spustiti borba protiv siromaštva i dostojanstven život umirovljenika, kazala je Petrović.
Okupljeni novinar pitali su i podržava li SUH prosvjed kojeg je isti dan održala politička stranka BUZ.
Mi podržavamo svaki prosvjed, svaki zahtjev neovisno tko ga provodi i s kojim ambicijama i željama. Nismo suorganizatori ovih prosvjeda, niti smatramo da će uroditi nekim velikim pomacima, jer smatram da su dosta netransparentni njihovi zahtjevi. S gospodinom Špikom i s kolegicom Fortunom smo se susreli više puta, pokušali smo definirati zajedničke zahtjeve, ali nismo uspjeli, jednostavno kod njih je više na snazi populizam, a mi moramo kroz dijalog raspravljati kako ćemo stvoriti novce, kojim metodama postići poboljšanje“, odgovorila je Petrović, kazavši i kako zahtjev s prosvjeda o udjelu prosječne mirovine u prosječnoj plaći da iznosi 60 posto je star koliko i SUH, barem 30 godina, jer to je prosjek EU kojemu težimo.
Oni su izabrali političku promociju, oni su politička stranka, da su uspjeli dobiti na izborima onda bi govorili na saborskim govornicama i predlagali zakone i tada bi puno više morali i mogli raditi. Mi ćemo upravo dijalogom pokušati ostvariti te ciljeve, popravit će se formula usklađivanja mirovina i bit će jedna od najboljih u Europi, svakako je uspjeh i uvođenje kompenzacijskih mjera koje se odnose na žene, jer su one bile dosta nezaštićene u socijalističkom sustavu kad su imale vrlo niske porodiljske naknade, dječje doplatke, a sada se to popravlja, poručila je Petrović i rekla kako SUH traži da se ukine sav porez za sve mirovine do određenog iznosa, primjerice do najviše najviše prosječne plaće u županijama.
Radujemo se što će se raspravljati o 13. mirovini, iako nam nikako ne odgovara što bi to bilo tek 2026. godine, želimo i da se ukine penalizacija, ljudi nisu krivi što su se zatvarale tvornice i prodavale po kunu, a oni završili nezaposleni na ulici, a imamo i četiri različite stope penaliziranja. Također smo i protiv prijedloga Svjetske banke da se povećava dob za umirovljenje na 66 i pol godina. Znate da su sindikati rekli „67 je previše“ i to može samo izazvati nove ulice i nove referendume, zaključila je Petrović.
Predsjednica Matice Višnja Fortuna je pak rekla kako Matica nikad nije bila organizator prosvjeda i da to nije njihov način djelovanja.
Gledam drugačije na prosvjed, kolegica Petrović je više u tome nego ja što se tiče prosvjeda, ali pravih prosvjeda, ne ovih kao danas. Matica nikada ne zagovara prosvjede, odnosno tko želi, nikada nismo rekli ne možete ići, ne smijete, uputili smo ih, gdje treba ako netko želi, ali da bi mi bili suorganizatori prosvjeda nismo bili, i vrlo teško da ćemo biti. Jer ovo je sada politički prosvjed, koji većinom se organizira prvo iz osobnih interesa. Nijedan prosvjed ili peticija nije završila da nismo sjeli za stol, uvijek moramo sjesti za stol, i upravo je ovo Nacionalno vijeće koje treći puta potpisujemo način kako djelovati. Puno je napravljeno, ali imamo još puno posla pred nama, kazala je Fortuna, dodavši da uz povećanje mirovina se Matica zalaže i za jačanje vaninstitucionalne skrbi, te je pohvalila otvaranje 18 centara za starije osobe diljem Hrvatske.
Ministar Piletić je pak poručio kako već tri godine djeluje Radna skupina za analizu mirovinskog sustava te da uskoro idu izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju koje će isto raditi nova radna skupina, naglasivši da će se godišnja naknada sigurno vezati uz dužinu mirovinskog staža, jer će to potaknuti zaposlene da duže ostaju u svijetu rada.“ Navodno se ne planira povećanje uvjeta dobi za umirovljenje.
Zadnjim izmjenama ZOMO-a povećali smo bonifikaciju za svaki mjesec duljeg ostanka u svijetu rada, predložit ćemo fleksibilizaciju tih uvjeta, kako bi i bonifikacija i vremensko razdoblje ostanka u svijetu rada bili dulji nego sad. Upravo zato i ovaj godišnji dodatak na mirovine je jedan element koji može utjecati na povećanje prosječnog mirovinskog staža, ali na način da uđe i u prosjek mirovine, kako se ne bi dogodilo da poput jednokratnih dodataka koje smo isplaćivali to ne ulazi u prosjek, pa pričamo o udjelu od 47 posto mirovine u plaći, a on je zapravo veći, kazao je Piletić, dodavši i kako će jedan od ciljeva biti da se po uzoru na županijska gospodarsko-socijalna vijeća doista formiraju i županijska vijeća za umirovljenike i starije osobe.
Izvor: Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH)
Fotografija: Vlada RH
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.