Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske gostovao je u emisiji N1 Novi dan urednika Tihomira Ladišića, gdje su razgovarali o najavljenom povećanju minimalne plaće koja bi za 2025. godinu iznosila 970 € bruto.
U Hrvatskoj je apsurdna situacija jer smo mi apsolutno nekonkurentni sa cijenama unutar Europske unije, čak smo po cijenama prehrane i iznad cijena u EU, a kad su u pitanju plaće onda smo daleko ispod konkurentnosti plaće sa zemljama gdje su troškovi otprilike isti. To je razlog zašto su domaći radnici otišli iz zemlje, a radnici iz trećih zemalja moraju doći u Hrvatsku. Pitanje politika plaća je mnogo složenije nego što to naoko izgleda, istaknuo je Novosel.
Na pitanje kako komentira da je minimalna plaća rasla u mandatima HDZ-ove vlade za čak 134 posto, Novosel je istaknuo kako troškovi života iz recimo 2016. godine i danas nisu isti. Upitno je koliko je to povećanje realno. Zakon o minimalnoj plaći je donesen 2007. godine da zaštiti one koji rade najjednostavnije poslove i da se uspostavi minimalna cijena rada ispod koje nijedan poslodavac ne smije ići. Danas 95 tisuća radnika u Hrvatskoj prima minimalnu plaću, no problem je velik broj radnika koji su malo iznad minimalne plaće. Nažalost minimalna plaća je rasla, no u realnom sektoru nikada se za složenije poslove ne može ugovoriti povećanje koje bi bilo jednako povećanju minimalne plaće, jer bi to bilo ogromno opterećenje za poslodavca.
Novosel je istaknuo da je u Hrvatskoj ključno da se osim minimalne plaće povećava i prosječna plaća, da moraju postojati efikasni mehanizmi kontrole provedbe proširenih kolektivnih ugovora. U realnom sektoru imamo četiri granska kolektivna ugovora u kojima su uređeni rasponi plaća, no državni inspektorat i porezna uprava to ne nadziru. Kad bi samo za te sektore poslodavci poštivali granske kolektivne ugovore prosječna plaća bi sigurno bila veća za oko 100 eura.
Poslodavci koji ne isplaćuju plaće po granskom kolektivnom ugovoru nemaju nikakve posljedice jer je Državni inspektorat podkapacitiran i nemaju mehanizme kojima mogu nadzirati takve kolektivne ugovore.
Cijeli razgovor pogledajte na linku.
Izvor/screenshot: N1
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.