Trenutna Direktiva o Europskim radničkim vijećima ne predviđa pravovremene informacije niti smislene konzultacije s upravama multinacionalnih kompanija, a kamoli adekvatne sankcije u slučaju kršenja radničkih prava od strane poslodavca. Tako maksimalna kazna u Njemačkoj iznosi samo 15.000 eura i nema odvraćajući učinak na tvrtku s milijardu eura prometa.
Europski parlament glasovao je u veljači 2023. za jačanje direktive o ERV-ima, a skoro godinu dana kasnije Europska komisija predstavlja prijedlog revizije Direktive o Europskim radničkim vijećima.
Novi nacrt pojašnjava donošenje odluka o kojima se ERV-i moraju konzultirati, nalaže menadžmentu završavanje svih konzultacije prije donošenja odluke, kao i da Europska radnička vijeća moraju dobiti odgovarajuća sredstva od strane poslodavca.
Međutim, direktiva i dalje zahtijeva veće kazne za zaustavljanje tvrtki u kršenju radničkih prava, kao i proširenje na franšize kako bi se osiguralo da tvrtke poput McDonaldsa moraju biti obuhvaćene ERV-om i osigurava da je barem jedan savjetnik ERV-a predstavnik sindikata.
Komentirajući prijedlog revidirane direktive EWC-a, zamjenica glavnog tajnika ETUC-a Isabelle Schömann rekla je:
Hitno je potrebna snažnija direktiva. Provedba prava radnika na informiranje i savjetovanje ključna je za uspješan prijelaz na zeleno i digitalno gospodarstvo za radnike i tvrtke. Današnji prijedlog ključni je korak za uvjeravanje članova europskih radničkih vijeća da Europska unija pruža rezultate za radnike, da su njihovi glasovi važni, da učinkovito ostvarivanje demokratskih prava radnika ne prestaje na vratima poduzeća.
Fotografija: rawpixel.com/Freepik.com
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.