Francuski predsjednik Emmanuel Macron ne odustaje od mirovinske reforme kojom bi se dob za umirovljenje u Francuskoj povećala sa 62 na 64 godine. Drugi je ovo pokušaj Macronove reforme mirovinskog sustava, nakon što je prvi pokušaj iz 2019. godine propao zbog prosvjeda i pojave pandemije Covid-19. Na prošlim predsjedničkim izborima reforma javnog sustava koji uključuje mirovine opet je bilo obećanje, jer bi prema projekcijama francuskog ministarstva rada trenutni sustav mogao puknuti već 2027. godine.
Masovne prosvjede organizirale su francuske sindikalne središnjice CFDT, CGT i FO, a održavaju se u svim većim francuskim gradovima. Sindikati su uvjereni kako se rupa u mirovinskom proračunu može sanirati uvođenjem poreza za super bogate, većim nametima za poslodavce, ali i oporezivanjem bogatih umirovljenika.
Želimo da se što više osoba priključi prosvjedu. Radnici su protiv reforme i to trebamo pokazati na ulicama Francuske, izjavio je Laurent Berger glavni tajnik CFDT-a. Današnjem prosvjedu pridružili su se strojovođe, učitelji, radnici rafinerija, nuklearnih i hidroelektrana, kao i osoblje u zračnim lukama. Očekuje se da će sindikati najaviti nastavak masovnih prosvjeda. Macron je sa svojim ministrima u službenom posjetu Španjolskoj, a da bi reforma stupila na snagu treba proći glasovanje u parlamentu gdje je Macron izgubio većinu, pa se nada potpori konzervativaca.
Ilustracija: CFDT
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.