Nezadovoljni vladinom uredbom kojom se dobilo povećanje od 3 do 5 posto, Samostalni sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj skrbi Hrvatske (SSZSSH) te Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara, organizirali su prvi u nizu serije mini-prosvjeda u kojima su radnici prosvjedovali za vrijeme dnevne pauze.
Zdravstveni sustav u Hrvatskoj suočen je s brojnim problemima zbog alarmantnog nedostatka zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika u sustavu. Plaće u našem sustavu su ispod razine plaća u mnogim zemljama Europe, no one nisu jedini problem s kojim se suočavaju medicinske sestre, tehničari, fizioterapeuti, administrativno osoblje, čistačice i kuhari suočavaju. Jedan od ključnih problema je minoriziranje naše uloge u sustavu, omalovažavanje našeg rada, diskriminacija i nepriznavanje teških uvjeta rada, kazala je Ana Čudina.
Smatramo da rad medicinskih sestara i tehničara nije prepoznat, ni adekvatno vrednovan dugi niz godina. Neprihvatljivo nam je povećanje koeficijenata od 3 do 5 posto, kao i neuvažavanje našeg rada, izjavila je Ivana Suton, predsjednica podružnice KB Dubrava Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara - medicinskih tehničara, pa dodala da u Hrvatskoj ima više od 30 tisuća medicinskih sestara koje čine 47 posto od ukupnog broja zdravstvenih djelatnika.
Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, obratio se okupljenima i, između ostaloga, rekao: Postoji cilj da u Hrvatskoj bude što niža cijena rada i da rade samo oni koji žele raditi za tu nisku cijenu i to ne smijemo dozvoliti. Poštujemo sve radnike i svi su dobrodošli, ali samo onda kad su hrvatski radnici zadovoljni.
Sindikati su najavili mini-prosvjede sve do 12. svibnja kada se, na Međunarodni dan sestrinstva, najavljuje središnji prosvjed u Zagrebu.
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.