BRUXELLES, 23. rujna 2022. - Glavni tajnik ETUC-a Luca Visentini i konfederalni tajnik ETUC-a Ludovic Voet, pozvali su ministre i veleposlanike unutar Europske unije na izradu boljeg rješenja Direktive o poboljšanju radnih uvjeta za platformske radnike. U prosincu 2021. Europska komisija predstavila je prijedlog Direktive o poboljšanju uvjeta rada za platformske radnike u digitalnim platformama, no čelnici ETUC-a, nakon nedavne objave mandata Vijeća koje je predstavilo češko predsjedništvo EU-a, upozoravaju kako ona neće nužno donijeti pozitivne promjene za radnike te omogućiti nelojalnu konkurenciju između digitalnih platformi koje poštuju pravila i onih koji ih ignoriraju.
Komisija je u svom prijedlogu aktivaciju pretpostavke zaposlenja stavila u ovisnost o dva od pet kriterija koji moraju biti ispunjeni. Postupak aktivacije trebala bi pokrenuti osoba koja radi na digitalnim platformama ili nadležna tijela, dok je pozitivan rezultat odluke o pretpostavci radnog odnosa ograničen na pojedinačne podnositelje zahtjeva, a ne na sve radnike unutar digitalnih platformi koji rade na sličnim poslovima.
ETUC ističe kako ovakav postupak ne bi donio napredak ili razliku u odnosu na sadašnje stanje, jer mogućnost da pojedinci i izvršna tijela pokrenu slučajeve pred sudom već postoji. U takvim sporovima radni se odnos ocjenjuje na temelju nacionalnih definicija radnika, a ne izmišljenih europskih kriterija koji zadiru u nacionalne definicije radnika. Europska komisija je predvidjela da se radnici, koji pokreću postupak protiv digitalne platforme kako bi osporili svoj status samozaposlenosti, ranjivi i često u nemogućnosti da poduzmu bilo kakve radnje zbog nedostatka zaštite i strukturne nejednakosti u pregovaranju između radnika i poslodavaca.
Ograničenje pretpostavke radnog odnosa samo za one radnike koji svoj slučaj iznesu pred upravnim tijelom ili sudom, postavlja radnika koji radi isti posao za digitalnu platformu, a nije pokrenuo postupak, u neravnopravni položaj. Ovim bi se kršila antidiskriminacijska pravna stečevina na kojoj se temelji europsko radno zakonodavstvo. Erga Omnes, tj. jednaka prava za sve je jedini ispravan i funkcionalan pristup.
Pretpostavku radnog odnosa i eventualnu reklasifikaciju radnika kao zaposlenika, dodatno kompliciraju predloženi mandati koje je predstavilo češko predsjedništvo EU-a, među kojima je i definicija digitalne radne platforme kojoj je dodan kumulativni uvjet kojim se platformskim tvrtkama daje mogućnost zaobilaženja zakona.
ETUC je izrazio i skepsu prema metodologiji Europske komisije kojom se procjenjuje da bi predložene mjere koristile samo 5,51 milijuna trenutno krivo klasificiranih radnika na digitalnim platformama, od njih ukupno 28,3 milijuna. Vjeruje se da lažnih samozaposlenih radnika ima znatno više od 5,51 milijun. S obzirom da Komisija predviđa da će do 2030. godine u 27 članica Europske Unije broj platformskih radnika narasti na 42,7 milijuna, što je brojka koja iziskuje ambicioznu Direktivu usmjerenu na zaštitu ove skupine radnika u budućnosti.
Foto: master1305/Freepik
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.