BRUXELLES, 28. rujna 2022. - Na prostoru Europske unije, u 2021. godini, svaka peta osoba, tj. njih oko 94,5 milijuna, živjelo je u opasnosti od siromaštva ili socijalne isključenosti, a uzevši u obzir stopu inflacije koja je sada 9,1 posto za EU, ETUC poziva ministre da usvoje Preporuku Europske komisije o minimalnim primanjima što brže, a ne da čekaju još osam godina da se ona provede.
Rastuće cijene najviše pogađaju siromašne, a oni ne mogu čekati do 2030. da se preporuke provedu. Europska komisija je u apsolutnom pravu kada poziva na godišnju indeksaciju kako bi se dohodovna potpora prilagodila sve većim troškovima života. Preporuku treba usvojiti i provesti što je moguće prije kako bi se izbjegle patnje koje će imati posljedice na cijelo društvo. Bez održavanja kupovne moći onih s najnižim primanjima, sve veća nejednakost u posljednjem desetljeću iz jaza će se pretvoriti u zjapeći društveni ponor, rekla je Liina Carr, konfederalna tajnica ETUC-a.
Nacrt preporuke sadrži prijedloge poput potpore dohotku koja uključuje naknade u novcu ili povećanja ulaganja u tijela odgovorna za osiguravanje minimalnog dohotka. S druge strane ne predlaže se kako osigurati primjerenost minimalnog dohotka te se ne bavi regulacijom naknada zaposlenima kako bi se izbjegao stvaran rizik jednostavnog subvencioniranja poduzeća koje isplaćuju neprihvatljivo niske plaće.
Iako je primjerena potpora dohotku ključna za milijune radnika, Europska unija treba osigurati da u svim državama članicama radnička plaća jamči život bez siromaštva, dodaje Carr. ETUC smatra da preporuka o minimalnoj potpori dohotku mora slijediti usvajanje i punu provedbu direktive o primjerenim minimalnim plaćama koja podupire kolektivno pregovaranje.
Program minimalnog dohotka uključuje niz naknada u novcu i usluga u naturi za one koji ne mogu raditi ili im je potrebna pomoć da bi dobili posao, a uključuju naknade za nezaposlene, pristup stambenom prostoru te pružanje savjetovanja i obuke.
Fotografija: Josh Appel/ Unsplash
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.