ZAGREB, 21. listopada 2022. - U emisiji Newsroom, N1 televizije, gostovala je izvršna tajnica SSSH za radno i socijalno pravo Sunčica Brnardić, koja je komentirala izmjene i dopune Zakona o radu koje su u saborskoj proceduri. Novim prijedlogom ne mogu u potpunosti biti zadovoljni ni sindikati, ni poslodavci već samo Vlada, istaknula je na samom početku razgovora. Postoji niz promjena koje nisu sustavno niti adekvatno rješenje, no Vlada je na njima inzistirala kako bi mogla koristiti novac iz Nacionalnog programa oporavka i otpornosti 2021.-2026.
Rad na digitalnim platformama je zasigurno jedno područje koje je neadekvatno obrađeno, a oko te teme su se održala samo dva sastanka radne skupine. Zabrinjava činjenica da Hrvatska prva u Europi pokušava legalizirati tzv. agregatore, tj. poslovne subjekte koji služe kao posrednici između radnika i samih digitalnih platformi. Samim time dovodi se u pitanje pravo radnika na ostvarivanje prava u odnosu na stvarnog poslodavca.
Slučaj isplate manjih plaća u izvanrednim okolnostima se krivo tumači jer ovdje nije riječ o plaći, već o naknadi plaće, no prije svega moraju nastupiti izvanredne okolnosti. Izvanredne okolnosti ne podrazumijevaju ekonomsku krizu, već okolnosti poput pandemije, ili neke druge prirodne nepogode. Sindikati su u ovom slučaju htjeli da naknada ostane 100 posto, no Vlada i poslodavci su prevagnuli s iznosom od 70 posto. Problem je što ne postoji institut koji će definirati početak izvanrednih okolnosti, već će to biti sami poslodavci.
Oko rada na određeno vrijeme vidljivi su pozitivni pomaci, tj. ugovor o radu na određeno moći će se sklapati unutar tri godine maksimalno tri puta, a nakon toga radnik mora biti zaposlen na neodređeno. Ono što smo mi inzistirali jest da ograničenje rada na određeno vrijeme i na određeni skup razloga. Zadnje izmjene iz 2014. godine donijele su da je prvi ugovor na određeno bio u potpunosti liberaliziran, niste radniku morali dati razlog zbog kojeg radi na određeno, što je u suprotnosti da je rad na neodređeno standardni oblik rada.
Više o dodatnom radu i ostalim bitnim promjenama Zakona o radu pogledajte u videu.
Screenshot: N1
Only when organised in a union can workers collectively bargain with the employer about their wages and working conditions and organise strike action if they cannot agree with the employer on these issues.