Savez samostalnih sindikata Hrvatske
Trg kralja Petra Krešimira IV. 2,
10 000 Zagreb
tel: + 385 1 46 55 616
tel:+ 385 1 46 55 013
fax: + 385 1 46 55 040
email: sssh@sssh.hr
Članovi sindikata informiraniji su o svojim radničkim pravima, prava im se rjeđe krše i spremniji su aktivno ih štititi

Zagreb, 21. prosinca 2021. - Nacionalno reprezentativno istraživanje o informacijskoj pismenosti u kontekstu radničkih prava provedeno u travnju ove godine pokazalo je kako je razina informiranosti radnika o radničkim pravima snažno povezana s članstvom u sindikatu, te učestalošću kršenja prava radnika na njihovu radnome mjestu.
Na tribini Kako do bolje informiranosti radnika i zašto je to važno za društvo, autorica istraživanja i izvršna tajnica SSSH za međunarodne odnose i razvoj organizacije Dijana Šobota predstavila je nalaze istraživanja prema kojima su članovi sindikata znatno informiraniji o radničkim pravima, prava im se značajno rjeđe krše, te su mnogo spremniji aktivno se založiti za njih kroz predlaganje izmjena u pravilniku o radu ili kolektivnom ugovoru. Istovremeno, ispitanici kod čijeg poslodavca ne djeluje sindikat slabije su informirani o svojim pravima i manje su spremni založiti se za zaštitu i unapređenje prava, a među vodećim razlozima za to su strah od otkaza i drugih posljedica, te defetizam, fatalizam i uvjerenje kako je nemoguće išta promijeniti.
U sklopu tribine održana je i panel rasprava o ulozi koju informiranost o radničkim pravima ima na cjelokupno društvo. Ona je danas na vrlo niskim granama, rekla je izvršna tajnica SSSH za socijalni dijalog i javne politike Ana Milićević Pezelj, ističući ulogu i odgovornost svih aktera – države, poslodavaca i sindikata. Brojni radnici ne pročitaju ugovor o radu prije nego ga potpišu i djeluju tek kada su im prava povrijeđena. Radionice za nezaposlene koje provodi Hrvatski za zapošljavanje, smatra Milićević Pezelj, uopće ne dotiču pitanje prava radnika i oblika njihove zaštite. I sustav obrazovanja je zakazao, no čak i s pokušajem reforme obrazovanja, tema i vrijednost rada potpuno su zanemareni, rekla je Milićević Pezelj, naglašavajući primjer međupredmetne teme „Poduzetništvo“ i inicijativu sindikata da se njezino ime promijeni u „Poduzetništvo i svijet rada“.
U pozadini toga je, smatra ravnatelj Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, Boris Jokić, ideja da je školstvo akademska disciplina koja ni po čemu ne odgovara potrebama pojedinaca, radništva niti poduzetništva.
- Naš se obrazovni sustav ne dotiče riječi rad. Rad nije dio hrvatskih škola – niti praktični rad, niti znanje o radničkim pravima, niti o domaćinstvu. Stoga ne treba čuditi zašto nema ideje o radništvu i radničkim pravima, rekao je Jokić, te dodao kako se kroz poticanje kritičke misli kod mladih jača i i njihova aktivnost za sudjelovanje u zajednici i društvu.
Na tribini je sudjelovao i tajnik Sindikata graditeljstva Hrvatske Domagoj Ferdebar koji je u posljednje tri godine obišao desetke tisuća radnika na gradilištima s ciljem upoznavanja radnika o pravima iz proširenog granskog kolektivnog ugovora za graditeljstvo. Zatečena razina znanja radnika, ocjenjuje Ferdebar, izrazito je loša – kako o pravima koje imaju, tako i o sindikatu, a nerijetki su scenariji i u kojima poslodavac otežava informiranje radnika, pa i njihovo učlanjenje u sindikat.
Direktorica HUP-ova Odjela za zakonodavstvo i pravne poslove Admira Ribičić oštro osuđuje takva postupanja, smatrajući kako je kvalitetan dijalog radnika i poslodavaca preduvjet za zadovoljnijeg i produktivnijeg radnika, ali i konkurentnijeg poslodavca.
Pomoćnik ministra rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Dražen Opalić smatra kako sindikati moraju uspješnije komunicirati koristi članstva u sindikatu, te kako će i sindikati i poslodavci imati podršku Ministarstva u nastojanju da što više radnika bude obuhvaćeno kolektivnim ugovorima, kao sredstvom zaštite i unapređenja prava radnika. Opalić je istaknuo želju i namjeru Ministarstva da zajedno sa socijalnim partnerima sudjeluje u edukaciji učenika i studenata o pravima i obvezama u radnome odnosu s ciljem povećanja svijesti o nedopustivosti neprijavljenog rada.
- Dostupnost informacija nije garancija informiranosti. To ne znači da te informacije razumijemo i da ih možemo iskoristiti za rješavanje problema i za unapređenje i zaštitu naših prava. Naglasak trebamo staviti na razvijanje kritičke svijesti i sposobnost da razumijemo te informacije, kao i na razvijanju aktivizma da koristimo te informacije kako bismo zaštitili svoja prava, zaključila je Šobota, dodavši kako sindikati i poslodavci moraju imati aktivniju ulogu u informiranju svojih članova, a država mora učinkovitije sankcionirati poslodavce koji sprječavaju sindikalno organiziranje ili odvraćaju radnike od informiranja i traženja zaštite. - Informiranost i aktivni pristup garantira prevenciju povreda prava i njihovo unapređenje.
Snimku cijele tribine možete pogledati OVDJE, a pregled rezultata istraživanja OVDJE.
Online tribinu Kako do bolje informiranosti radnika i zašto je to važno za društvo organizirao je Savez samostalnih sindikata Hrvatske u sklopu projekta Rad po mjeri čovjeka, sufinanciranog sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda.